sukienki koktajlowe
Odzież damska

Jak wybrać sukienkę koktajlową?

Sukienki koktajlowe od końca listopada są na pierwszym miejscu (po kurtce puchowej) wyszukiwań we wszystkich butikach internetowych z modą. Sylwester, imprezy firmowe, urodziny przyjaciół — powodów, by ubrać się zimą w tę sukienkę, jest niemal tyle samo, co latem. Specjalnie dla tych, którzy odwracają wzrok od błyszczącej różnorodności sukienek koktajlowych — oto zasady, które pomogą Ci wybrać sukienkę idealną na tę okazję.

Pierwsza zasada — zdecyduj się na format

„Dress-code: coctail” — takie doprecyzowanie można znaleźć na różnych zaproszeniach. Od imprezy firmowej po otwarcie wystawy, wesele najlepszego przyjaciela czy kolację w domu teściów. Organizatorzy imprez mogą mieć bardzo różne pomysły na to, czym jest „cocktail party”. Aby nie błyszczeć jak choinka, ani nie czuć się niestosownie nago, zbadaj zawczasu, do kogo i gdzie się wybierasz. Do restauracji, gdzie oprócz Twojego towarzystwa będą jeszcze inne osoby? Albo do domu? A może klub? Wiele zależy od miejsca, formatu, wieku, przekonań i zawodu uczestników. A jeśli nie możesz się zorientować w szczegółach, postaw na klasykę — małą czarną sukienkę.

Zasada numer dwa — pamiętaj o sezonowości

Projektanci od lat powtarzają nam, że pory roku to konwencja, jednak gospodarze imprezy, na którą się wybieracie, mogą nie podzielać ich poglądów. Jeśli nie chcesz przykuwać do siebie zdumionych (a nawet osądzających) spojrzeń, nie musisz pojawiać się na świątecznej kolacji w sandałach na boso i sukience z jasnym kwiatowym nadrukiem. I odwrotnie, na letniej imprezie sukienka z futrzanymi detalami wyglądałaby dziwnie i śmiesznie. Odpowiednią opcją na zimną porę roku są zamknięte buty i sukienka o spokojnych tonach, bez oczywiście letnich ozdób. Futrzane lub błyszczące ozdoby są dopuszczalne, podobnie jak jaskrawe szkarłatne (odcień Bożego Narodzenia) detale, ale nie są niezbędne.

Zasada trzecia — gdy masz wątpliwości, zachowaj prostotę

Jeśli nie wiesz zbyt wiele o lokalu, właścicielach i ich gustach, czy gościach, zachowaj prostotę. Zamknięte i eleganckie sukienki koktajlowe, sukienka koszulowa  (bez koronek i prześwitującej bielizny) lub dopasowana sukienka z dzianiny (zwykła, bez falbanek) to kilka opcji, z którymi nie będziesz miała kłopotów. Weź ze sobą jasną broszkę lub masywne kolczyki — oba są teraz na szczycie mody. Jeśli impreza okaże się bardziej uroczysta, niż się spodziewałaś, biżuteria będzie w sam raz, ale jeśli nie, może pozostać w torbie. Jednak zbyt jasne odcienie, zbyt dużo koronek, skomplikowane asymetryczne cięcia i kontrastowe zdobienia grożą zawstydzeniem.

Zasada numer cztery — unikaj skrajności

Zbyt głębokie dekolty, prowokacyjne wycięcia, przezroczyste wstawki — to wszystko jest dobre, jeśli jesteś J. Lo i zamierzasz pozować paparazzi na czerwonym dywanie. We wszystkich innych przypadkach nie przesadzaj z „rozbieraniem się”, chyba że chcesz, aby twoje części ciała były głównym tematem imprezy. Nieśmiałe zakrywanie dekoltu szklanką, podtrzymywanie minispódniczki podczas siadania czy ciągłe podciąganie opadających ramiączek to ruchy, które raczej nie dodadzą Ci blasku.