Czasem nawet gdy pogoda ewidentnie nie dopisuje, trzeba zmusić się do wyjścia na zewnątrz. Nieraz robi się to celowo, no bo przecież żaden prawdziwy mężczyzna nie będzie zamykać się na tydzień w hotelowym pokoju podczas górskiego wypadu, jeżeli dzień w dzień na wyjeździe będzie padać. W takich sytuacjach zagryza się zęby, zarzuca się na ciało kurtkę przeciwdeszczową i rusza się na podbój świata. No właśnie – tylko jaka ta kurtka powinna być, aby chroniła przed deszczem, była wygodna i jeszcze przy tym wszystkim dobrze się prezentowała?
Krok 1 – ocena materiału
Dobre wykonanie to kwestia absolutnie najważniejsza. Przy zastanawianiu się nad tym, jaką kurtkę przeciwdeszczową męską wybrać, w pierwszej kolejności zawsze warto skupić się jej materiale, czyli tym, z czego została ona wykonana. Wygląd jest ważny, ale w przypadku odzieży funkcjonalnej, mającej spełniać konkretne zadania, nigdy nie powinien być traktowany priorytetowo, bo nic nikomu po najatrakcyjniejszej nawet kurtce przeciwdeszczowej, jeżeli okaże się, że jej materiał przemaka już przy drobnym deszczyku.
Materiał użyty do wykonania kurtki przeciwdeszczowej dla mężczyzn powinien być wodoodporny, ale też i w miarę przewiewny. Ciało nie może nadmiernie się w nim pocić. Wilgoć ze skóry powinna być skutecznie odprowadzana na zewnątrz. Najlepszymi kurtkami przeciwdeszczowymi są zdecydowanie kurtki typowo sportowe, wykonywane z technicznych materiałów – takich, które są przystosowane do sprawdzania się nawet w najcięższych warunkach.
Krok 2 – wybór rozmiaru
Akurat tutaj warto jeszcze pomyśleć o tym, czy aby na pewno chce się sięgnąć po klasyczną kurtkę, czy może jednak po modną alternatywę w postaci płaszcza. Wbrew pozorom ten typ ubrania nie jest zarezerwowany wyłącznie dla kobiet. Wbrew pozorom nie spełnia on jedynie funkcji dekoracyjnej, albowiem nawet ważniejsze jest to, że płaszcze przeciwdeszczowe jeszcze lepiej chronią przed deszczem niż kurtki, gdyż są po prostu dłuższe, dzięki czemu mają zdolność do zasłonięcia większej powierzchni ciała. Zwykle spokojnie można zmieścić pod nimi czy to bluzę, czy to jakąś grubszą koszulkę. No i nie da się im odmówić stylowości.
Długość to jednak tylko jedna strona medalu, bo kurtka (czy to płaszcz) musi też pasować do ciała pod względem swojego rozmiaru. Zazwyczaj w przypadku odzieży wierzchniej warto zdecydować się na coś luźniejszego czy wręcz delikatnie za dużego. Kurtki przeciwdeszczowe nie powinny być idealnie dopasowane do ciała w trakcie mierzenia, zwłaszcza jeśli przymierza się je na gołą skórę albo jakiś cienki podkoszulek. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że wielokrotnie będzie się je narzucać na inne, nieraz grubsze elementy garderoby, które pod taką kurtką muszą swobodnie się zmieścić, nie doprowadzając do ograniczenia ruchów i nie powodując dyskomfortu.
Krok 3 – rzut oka na kolor
Artykuły poradnikowe, które opisują temat, jak wybrać kurtkę przeciwdeszczową męską, w dużym stopniu koncentrują się jednak na zróżnicowanych wyglądach tych kurtek, bo jednak nie da się ukryć, że w tym momencie nawet dla mężczyzn ten wygląd ma bardzo duże znaczenie. W dużym stopniu jest on generowany przez kolor. Kurtki mają oczywiście różne budowy, bo mogą być dłuższe lub krótsze i też szersze bądź bardziej dopasowane, ale jednak ta ich konstrukcja zwykle spada gdzieś na dalszy plan i jest wręcz niezauważalna, zwłaszcza gdy w grę chodzi mocniejszy lub oryginalniejszy kolor materiału.
Bo można oczywiście pójść w klasykę i zdecydować się na zakup standardowej kurtki przeciwdeszczowej w czarnym, szarym lub granatowym kolorze, ale można też zaszaleć z nią znacznie bardziej i wybrać coś czerwonego, pomarańczowego albo nawet żółtego. Jaskrawe czy wręcz neonowe barwy są teraz w modzie i bardzo często przewijają się w odzieży bardziej funkcjonalnej oraz tej sportowej. Kolory te przykuwają wzrok i dzięki temu potrafią odgrywać dwie role w jednym czasie. Nie dość, że są dekoracyjnym elementem kurtki, to przede wszystkim zwiększają widoczność osoby, która tę kurtkę ma na sobie, co podczas wieczornych spacerów lub nocnych górskich wypraw może okazać się bezcenną informacją.