Obuwie

Półbuty damskie na koturnie czy na obcasie?

Półbuty damskie należą do najczęściej wybieranego rodzaju obuwa. Są one dostępne w wielu różnych wariantach, bo producenci prześcigają się w uzupełnienie półbutów o różnego typu obcasy. Wśród nich bardzo popularne są słupki oraz koturny. Które z nich są bardziej wygodne? Które z nich powinno się wybierać?

Półbuty na koturnie

Półbuty damskie na koturnie mają dużą podwyższoną podstawę, która podnosi piętę do góry. Chodzenie w nich jest dość wygodne, bo podeszwa całą swoją powierzchnią dotyka ziemi. Nie ma więc mowy o wywieraniu szczególnie dużego nacisku na kręgosłup albo o braku umiejętności chodzenia w takim rodzaju obuwia. Z półbutami damskimi na koturnie poradzi sobie nawet nastolatka, która wcześniej jeszcze nigdy nie miała obcasów na nogach. Takie obuwie jest właściwie prawie równie wygodne, co buty sportowe. Z tego też powodu nadaje się jako dodatek do nieoficjalnych – casualowych stylizacji i chętnie jest do nich wybierane. 

Na obcasie

Sprawa wygląda inaczej w przypadku półbutów na obcasie. Im mniejsza jest ich powierzchnia, tym mniejsza jest powierzchnia stopy, jaka ma bezpośredni kontakt z podłożem. Konsekwencją może być wywieranie większego nacisku na kręgosłup oraz utrzymywanie mięśni nóg w stanie ciągłego napięcia. Co ważne, w półbutach na obcasie trzeba wiedzieć, jak poprawnie chodzić. Są osoby, które doskonale radzą sobie z tym zadaniem i takie, które mają sporo problemów.