Bielizna

Krótka historia męskiej piżamy

Europa zawdzięcza piżamy, czyli dwuczęściowy stroj do spania składający się z koszuli i spodni brytyjskim kolonizatorom, którzy modę noszenia piżam przywieźli z Indii. Dziś część branży odzieżowej zajmująca się produkcją piżam jest bardzo rozwinięta. Projektanci proponują klientom coraz to nowe modele ubrań do spania. Klienci zaś przywiązują dużą wagę do tego, w czym idą spać. Liczy się zarówno moda, jak i wygoda.

Rozwój mody na piżamy


Konieczność noszenia koszul do spania wynikała w Europie z dość zimnego klimatu. Koszule i sukmany noszone nocą dobrze chroniły przed zimnem. Były jednak brzydkie i mało praktyczne. Popularność piżam wzrosła wraz z wynalazkiem maszyny do szycia oraz transformacją od modelu samodzielnego szycia własnych ubrań do kupowania gotowych w sklepie. Zaś to jak wyglądały piżamy w głównej mierze zależało od tego, co było uważane w danym czasie na poprawne i niepoprawne, moralne i niemoralne. Można się więc domyślać, że pierwsze piżamy wyglądały dość ascetycznie.

Piżamy męskie bawełniane


Ponieważ piżamy jako pierwsze zagościły w męskiej garderobie, to właśnie w męskim ubraniu do spania zauważyć można było pierwsze wariacje i modyfikacje stylistyki piżamowej. Pierwszym znakiem nowości była tasiemka, która obszywała krawędzie rękawów oraz kołnierzyk. Potem zaczęły pojawiać się drobne koronki i inne ozdoby. https://www.xoxoxo.pl/kategoria/dla-niego-pizamy
Pod koniec XIX wieku rozszerzono wachlarz materiałów do produkcji piżam od bawełny, flanelę, len po jedwab. Najpopularniejsze już wtedy były piżamy męskie bawełniane. Wraz z rosnącą popularnością piżam, mężczyźni całkowicie przestali nosić koszule nocne.